Political is Personal - Kvindernes stemmer i Israel-Palæstina

Billet: 45 DKK
Foto: Manami Sakamoto
Sarah Arnd Linder fortæller på baggrund af interviews om, hvordan konflikten har påvirket kvinders liv i Israel og Palæstina.
Date
Tid
19:00 - 21:00
Sted
1. sal
Adresse
Vestgrønningen 18
2791 Dragør
Billet: 45 DKK
Bibliotek
Dragør Bibliotek

Sarah Arnd Linder 

Mød Sarah Arnd Linder, en dansker, der har boet i Israel i 17 år. Sarah er uddannet BA i Conflict Resolution og International Affairs og MA i Mellemøsthistorie. Hun har grundlagt Political is Personal – PiP -  et initiativ baseret på interviews foretaget med israelske jødiske og palæstinensiske kvinder. Kvinderne fortæller frit, hvorledes konflikten har påvirket deres liv.

Fokus på kvindernes stemmer 

I foredraget vil Sarah fortælle, hvorfor det er vigtigt at sætte fokus på kvindernes stemmer i konflikten – på en ufiltreret, ærlig og nuanceret måde. Hun tager eksempler med på de fortællinger, der er blevet udgivet af PiP indtil nu. Fortællinger, der portrætterer konflikten med kvindernes egne ord.