Guidet fælleslæsning

Tilmelding: Gratis
Vær med til fælleslæsning: Læseguide og bibliotekar Ulla Fajfer inviterer til en eftermiddag, hvor vi er fælles om litteraturen.
Date
Tid
16:00 - 17:00
Sted
Mødelokale Nærværet
Adresse
Vestgrønningen 18
2791 Dragør
Tilmelding: Gratis
Bibliotek
Dragør Bibliotek

Om guidet fælleslæsning

Guidet fælleslæsning er en ny måde at opleve litteratur på sammen med andre. Læseguide og bibliotekar Ulla Fajfer læser en kort tekst højt, f.eks. en novelle eller et digt. Teksten udleveres som kopi, så man kan følge med i læsningen undervejs. Imens og bagefter deler vi vores umiddelbare oplevelser af teksten, taler om hvilken refleksioner og tanker den sætter i gang, hvilken stemninger den skaber hos os. Ulla guider samtalen. Som deltager bestemmer du selv, om du vil bidrage til samtalen eller foretrækker at lytte.

Ingen forberedelse og hyggeligt læsefælleskab

Det kræver ingen forberedelse at deltage og du behøver ikke at vide en masse om litteratur for at få en god oplevelse. Du skal bare være til stede med åbne ører og nysgerrighed. Der er ingen rigtige eller forkerte synspunkter – din oplevelse af teksten er i centrum.

Tilmelding

Kom gerne til guidet fælleslæsning igen tirsdag den 7. april. Du kan tilmelde dig en enkelt gang eller deltage alle 4 gange, men hent en billet hver gang. Vi er omkring 7-9 deltagere pr. gang. Vi serverer te og kaffe undervejs.